کتاب «بازیافت کاغذهای باطله» راهنمایی ارزشمند در مدیریت پسماند

کتاب «بازیافت کاغذهای باطله» راهنمایی ارزشمند در مدیریت پسماند

[ad_1]

این کتاب که به قلم نویسندگان«کیت کتی» و «دیوید گست» به رشته تحریر درآمده در مجموعه ۱۴۰ صفحه‌ای ترجمه شده و با شمارگان یک‌هزار و ۵۰۰ نسخه از سوی نشر آییژ به چاپ رسیده و روانه کتابفروشی‌ها شده است.

مطالب این کتاب که در قطع رقعی منتشر شده و به چاپ سوم رسیده در قالب پنج فصل با عناوین کاغذ باطله ماده خام تولید کاغذ، چوب ، خمیرکاغذ و فرآیند کاغذسازی، خواص کاغذ باطله، فراورش کاغذباطله و درباره آینده ارایه شده است.

در فصل نخست در خصوص خاستگاه کاغذ باطله و تعارف آن، مصارف جهانی  این پسماند، نحوه جمع‌آوری و دسته‌بندی کاغذ باطل، تماس با تولیدکنندگان این پسماند، کاغذباطله‌های اداری، صنعتی، تجاری  و خانگی و دسته‌بندی کاغذ باطله‌ها توضیحاتی ارایه شده است.

فصل دوم کتاب نیز در مورد فرآیند کاغذسازی است و در این راستا پیرامون تولید خمیر کاغذ، تولید کاغذ و پساب‌ها و مواد جامد و مایع ناشی از آن توضیحاتی ارایه شده است.

در گام سوم این کتاب شرح مفصلی از خواص کاغذ باطله ارایه شده و تاثیر افزودنی‌های شیمیایی بر بازیافت، دلایل نظری تغییر خواص کاغذ بازیافت، اثر آلاینده‌های فیزیکی و انواع ناخالصی‌ها عنوان شده است.

فصل چهارم کتاب نیز در مورد فراورش کاغذ باطله است که روش‌های خارج کردن آلاینده‌ها و وسایل مورد نیاز آن، غربال دوغ‌آب‌های غلیط و رقیق، تمیزکننده‌های مرکز گریز و معایب و محاسن آن‌هاو سیستم‌های براق سازی و رنگ‌بری در آن عنوان شده است.

فصل پنجم این کتاب نیز توضیحی علمی در مورد آینده کاغذ باطله‌ها است و در مورد دفع مواد زاید جامد، آلودگی محیط زیست، گرم شدن زمین، ضرورت پژوهش در زمینه بازیافت و آینده بازیافت توضیح داده است.

در بخش انتخایی کتاب فهرست مفصلی از اصطلاحات تخصصی و توضیحات محتوایی در مورد هر اصطلاح ارایه شده تا خواننده با دانش و اشراف بیشتری مطالب را دنبال کند.

مترجم این کتاب در یادداشت نخست آورده است: با توجه به عواملی از قبیل افزایش مصرف سرانه کاغذ در کشور و کمبود فزاینده چوب و منابع سلولزی جنگلی نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ برای ایجاد مجتمع‌های جدید چوب و کاغذ لست و آشنایی با آخرین پیشرفت‌ها در بازیافت علنی و اصولی کاغذ باطله کل حل مشکل می‌باشد.

[ad_2]

Source link