نیوزلندی ها علیه نژادپرستی در آمریکا راهپیمایی کردند

نیوزلندی ها علیه نژادپرستی در آمریکا راهپیمایی کردند

[ad_1]

به گزارش رادیو نیوزیلند، جمعیت کثیری از شهروندان شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند نیز به نشانه همبستگی با اعتراض های ضدنژادپرستی در آمریکا و اوکلند، تجمع کردند.

سازمان دهندگان قبل از برگزاری تجمع اوکلند در نشست مطبوعاتی اعلام کردند: ما یکپارچه می مانیم تا اهمیت زندگی سیاهپوستان را نشان دهیم. این مساله صرفا مربوط به جورج فلوید نیست، بلکه آزار و اذیت جامعه سیاهپوست، یک مساله همیشگی بوده و هست.

البته سخنگوی «جاسیندا آردرن» نخست وزیر نیوزیلند از اظهارنظر درمورد اعتراض های جاری و قتل فلوید خودداری کرد.

نژادپرستی صرفا معضل جامعه آمریکا نیست، بلکه بسیاری از کشورها از جمله نیوزیلند با آن دست به گریبان هستند.

در همین حال، تجمع معترضان به رغم درخواست های مکرر سازمان دهندگان برای رعایت فاصله اجتماعی، عمدتا به دلیل جمعیت معترضان، در فاصله نزدیک برگزار شد.

در پی قتل شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست یک پلیس سفیدپوست، اعتراض های گسترده ای سراسر آمریکا را فراگرفته است.
فلوید هفته گذشته (ششم خرداد) در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتا به دست یک افسر سفیدپوست به نام «درک شووین» کشته شد. این افسر پلیس جمعه نهم خرداد ماه پس از بازداشت به قتل درجه سه متهم و سپس با وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری آزاد شد.

پلیس سفیدپوست شهر مینیاپولیس در حالیکه جورج فلوید را دستگیر کرده و بر روی آسفالت خیابان خوابانده بود، به مدت ۷ دقیقه با زانو به گردن این مظنون فشار وارد کرد و بدون توجه به فریادهای فلوید که می‌گفت نمی‌توانم نفس بکشم، باعث مرگ وی شد.

شهروندان خشمگین آمریکایی با وجود تهدیدهای دونالد ترامپ رییس جمهوری و هشدارهای مقام‌های ایالتی در اعتراض به نژادپرستی و قتل فلوید، در چند روز اخیر تظاهرات کردند که در برخی شهرها به صحنه‌های اعتراضی و درگیری با نیروهای امنیتی منجر شد.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>