طرح هر خانه یک پایگاه سلامت الگوی جهانی می شود

طرح هر خانه یک پایگاه سلامت الگوی جهانی می شود

[ad_1]

سعید نمکی روز دوشنبه در مراسم اجرای کشوری طرح هر خانه یک پایگاه سلامت که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت و ارتباط با دانشگاههای علوم پزشکی برگزار شد، افزود: اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت یک اتفاق جدید در نظام سلامت است. نظام سلامت ایران با اجرای طرح شبکه بهداشتی و نظام PHC موفقیت های بزرگی را در کاهش مرگ و میر بیماری های واگیر به دست آورد اما اکنون نیازمند یک تحول جدید با توجه به رفتارها  مسائل جدید نظام سلامت هستیم.

وی ادامه داد: بهورزان در نظام شبکه بهداشتی نقش مهمی در بهبود خدمات سلامت داشتند اما بسیاری از مردم این افراد زحمتکش را نیروهای دولتی می دانند بنابراین لازم است افرادی در بین خود  مردم و در خانه های مردم به عنوان خط اول رسیدگی به سلامت فعال شوند و مسائل قول و قبیله ای به کیفیت زندگی و سلامت مردم آسیب نزند.

وزیر بهداشت گفت: لازمه این تغییر در نظام سلامتم، اجتماع محور شدن خدمات سلامت است به این ترتیب بعد از ریل گذاری پرونده الکترونیک سلامت که تکلیف دولت در اجرای برنامه توسعه بوده است حتی در ۵.۵ سال دولت تدبیر و امیدهم به آن توجه نشده بود، اکنون با ایجاد این زیرساخت به فکر اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت افتادیم و با پایلوت آن در سه استان سمنان، کرمانشاه، قزوین و بعد هم همدان از امروز این طرح در کل کشور اجرا می شود.

نمکی ادامه داد: قرار بود این طرح از ۱۲ اسفند در کل کشور اجرا شود اما ناگهان با طوفان کرونا مواجه شدیم و اکنون با تاخیر در ۱۲ خرداد ۹۹ این طرح در کل کشور اجرایی می شود و قرار است ۲۰ میلیون نفر در خانه های مردم به عنوان سفیران سلامت به عنوان حلقه اول خدمات سلامت کشور آموزش ببینند و با سیستم سلامت کشور مرتبط شوند. این افراد عاشق ترین و دلسوزترین افراد خانواده ها و با سوادترین فرد هر خانواده هستند و بیشتر از بین بانوان و زنان خانواده ها انتخاب می شود و به نام حضرت فاطمه زهرا(س) امیدواریم یک حرکت بزرگ و تاریخی در نظام سلامت کشور رقم بخورد.

ادامه دارد…

[ad_2]

Source link