بروجرد وضعیت قرمز است کرونا جولان می‌دهد

بروجرد وضعیت قرمز است کرونا جولان می‌دهد

[ad_1]

شاید یکی از دلایل اصلی شیوع کرونا علاوه بر سهل انگاری مردم عملکرد ضعیف ستاد مبارزه با کرونا است زیرا باید در این روزها نیز همانند اسفندماه سال گذشته و فروردین ماه امسال خطرجدی کرونا را ایجاد محدودیت های رفت و آمد در معابر و جلوگیری از ورود مسافر و گردشگر عمل می‌کرد نه اینکه با عادی کردن شرایط و روان سازی زندگی مردم را به زندگی قبل از کرونا سوق دهد.

همه باور دارند که نمیتوان برای همیشه شهر را تعطیل و اقتصاد کشور را  فلج نمود اما خوب می دانیم با اعمال برخی محدودیتها، مانند منع ورود خودروهای غیر بومی نه در شعار بلکه در عمل،ٍ فعالیت یک سوم نیروهای ادارات، ارائه خدمات اکترونیک به شهروندان، ارائه آمار به روز از وضعیت تعداد مبتلایان، جلوگیری از ورود مردم به پارکها و حتی برخورد با برگزار کنندگان مراسمات عروسی و ختم در منزل می توان در کنترل و عدم انتشار ویروس کرونا موثر بود.

در سالهای قبل بسیاری از مردم جنوب کشور به دلیل آب و هوای خوب بروجرد اقدام به خرید خانه های تابستانی در این شهرستان کرده اند، اینکه این اقدام موجب افزایش قیمت مسکن به ویژه واحدهای مسکن مهر شد بماند، اما از سوی دیگر موجب شد تا در روزهای کرونایی خودروهای غیر بومی بسیاری در سطح معابر این شهرستان مشاهده شود.

مبتلا شدن حدود ۸۰ تن ازساکنان یک روستا در بروجرد به دلیل تردد حدود ۴۰۰ دستگاه کامیون در این روستا موضوع دیگری بود که بر تشدید انتشار ویروس کرونا افزود.

در هرصورت، ضعیف شدن دامنه تبلیغات در خانه بمانیم، مساعد شدن شرایط آب و هوایی بروجرد، باز شدن بازار و فروشگاهها، فعالیت دستفرشها، خوابیدن تب نبود دستکش، الکل و ماسک، و ورود مسافران به شهر همه و همه موجب شد تا در کنار این آرامش کرونا جولان دهد و سلامت شهروندان بروجردی را تهدید کند.

این روزها برغم اینکه بروجرد در وضعیت قرمز کرونا بسرمی برد اما اقدامی اساسی برای رهایی از این شرایط سخت صورت نگرفته حتی امتحانات حضوری پایه سوم راهنمایی و سوم دبیرستان در سایه استرس اولیا برگزار شد، که نهایت به دلیل مخالفت اولیا، ستاد کرونا امتحانات حضوری دانش اموزان پایه سوم را لغو کرد.

امروز شرایط بروجرد به رغم وضعیت قرمز و رسیدن به مرز هشدار چنان عادی جلوه می کند که تنها خانواده های درگیر کرونا، کادر پزشکی و عده محدودی از مردم همچنان قرنطینه را رعایت می کنند و این مسوولیت همه ما را سخت و دوچندان می سازد.

معاون عمرانی فرمانداری بروجرد گفت:  نادیده گرفتن  فاصله اجتماعی از سوی عموم مردم موجب افزایش موارد مثبت و بستری‌های کرونا دربروجرد شد.
مسعود فلاح افزود: روند تدریجی افزایشی شمار مبتلایان به کرونا طی روزهای اخیر در بروجرد و قرار گرفتن این شهرستان در وضعیت قرمز ناشی از بی توجهی مردم به قرنطینه خانگی و عدم رعایت فاصله اجتماعی است.

وی بیان کرد: رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی در بین عموم و بی‌توجهی به این موئلفه مهم و از طرفی نبود تصویر دقیقی از چگونگی فعالیت این نوع ویروس در جهان مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

وی اضافه کرد: ستاد مبارزه با کرونا دستورالعمل هایی مبنی بر عدم ورود خودروهای غیر بومی، پرهیز از برگزاری مراسم ختم و عروسی، تعطیلی پارکها و مناطق گردشگری بروجرد و تعطیلی خطوط شرکت  واحد را اعمال نموده اما لازمه اجرای دقیق همه این موارد جدی گرفتن خطر کرونا از سوی مردم است.

فلاح افزود: در صورتی که مردم فاصله اجتماعی را رعایت کنند و جز در موارد ضروری از منزل بیرون بیایند و از برگزاری مراسم ختم و عروسی در منزل پرهیز کنند قطعا طی مدت ۲ هفته آینده موارد بستری‌ها در مراکز بیمارستانی کاهش خواهد یافت.

معاون فرماندار بروجرد یادآور شد: تا زمانی که مردم نخواهند هیچ یک از محدودیت های اعمال شده کارساز نخواهد بود و مردم باید با ستاد کرونا همکاری لازم را داشته باشند.

فلاح اظهار داشت: بنابراین از عموم مردم درخواست می شود که همچنان درخانه مانده، خسته نشوند و این نهضت را بیش از گذشته جدی بگیرند.

وی افزود: بهترین روشی که از سوی سازمان جهانی بهداشت(who) در تمامی کشورها توصیه شده و خردمندان پزشکی نیز بر آن معتقدند توجه به قرنطینه خانگی و از همه مهمتر رعایت فاصله گذاری اجتماعی است به این معنی که باید از حضور در مراکز، تجمعات، بازار و پاساژها اجتناب کرد.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به این ویروس آلوده شده ولی علائم آنها ظاهر نشده احتمال اینکه بیماری را به دیگران منتقل کنند وجود دارد و به همین دلیل مردم باید از حضور در مراکز تجمعی خودداری کنند.

رییس شبکه بهداشت و درمان بروجرد با بیان اینکه نمی‌دانیم چه زمانی این بیماری تمام می‌شود، افزود: شبکه بهداشت و درمان بروجرد با تمام توان خود پای کار ایستاده است.

دکتر محمد کاکاوند ادامه داد: رعایت فاصله گذاری اجتماعی و بهداشت فردی همچنان مورد تاکید است و حضور در تجمعات، مراسم ختم و عروسی و همچنین مکان های پر ازدحام می تواند خطر شیوع و انتقال ویروس کرونا را افزایش می دهد.

کاکاوند اضافه کرد: ادارات باید برای ارباب رجوع برنامه ریزی و تدارک لازم را داشته باشند، به گونه ای که ازدحامی ایجاد نشود و مراجعه کنندگان با رعایت فاصله اجتماعی خدمات را دریافت کنند.

[ad_2]

Source link

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>