انواع میلگرد

 

میلگرد و انواع آن

میلگرد یکی از مصالح به کار رفته در سازه های ساختمانی است که جهت تقویت بتن و استحکام بخش فولادی ساختمان به کار می رود. میلگرد مقاومت بسیار بالایی در برابر نیروهای کششی و چرخشی دارد و از این رو می تواند مکملی برای بتن محسوب شود.

بتن اگرچه در برابر نیروهای فشار مقاوم است اما نمی تواند در برابر زلزله و نیروهای کششی دوام بیاورد از این رو از میلگرد استفاده می شود تا از خرد شدن و شکستن بتن جلوگیری کند. بلوک ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای تقویت آنها درونشان حفره هایی تعبیه شده که با قرار دادن میلگرد درون این حفره کشش آن ها افزایش می یابد. میلگرد تولیدی غالبا از جنس فولاد است و نزدیک بودن ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد منجر به جلوگیری از رخ دادن واکنش در بتن در شرایط جوی و دمایی گوناگون می شود.

انواع میلگردهای موجود در بازار

در تصویر زیر به میلگردهایی که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند اشاره شده است:

میلگرد استیل

میلگرد استیل از آلیاژ سری ۳۰۰ تولید می شود. این نوع میلگرد به دلیل داشتن مقدار زیاد نیکل و کروم، علاوه بر این که اکسید نمی شود، خاصیت مغناطیسی هم ندارد. میلگرد استیل از جمله مقاطع از جنس فولاد زنگ نزن است که کاربردهای خاص خود را دارد. به‌طورکلی در بازار داخلی فولاد زنگ نزن ، استنلس استیل (stainless steel) و استیل، یک گروه خاص آلیاژی از فولاد را معرفی می‌کنند.

میلگرد تقویتی

از میلگردهای تقویتی برای بخش هایی که نیاز به مقاومت بیشتر دارند استفاده می شود. بیشترین مورد استفاده از آن ها در سقف های تیرچه بلوک، فونداسیون و دیوار برشی است؛ این نوع میلگرد با شمش فولادی نورد گرم تولید می شود و قابلیت خم شدن تا ۱۸۰ درجه را نیز دارد.

میلگرد نرمال

میلگرد نرمال معمولا در سایزهای ۳ تا ۱۱ متر تولید می شود. تفاوت آن با میلگردهای معمولی در گرید یا آنالیز، ترکیبات شیمیایی، میزان مقاومت تسلیم و تنش کشش است. از این نوع میلگرد در صنایع فنر سازی، برای افزایش تقویت فونداسیون، افزایش مقاومت بتن و همچنین به عنوان میلگرد حرارتی استفاده می شود.

یکی از بیشترین مکان‌هایی که از میلگرد نرمال استفاده می‌شود، بتن ریزی کف ساختمان‌ها است. برای افزایش مقاومت زیرساز و تقویت فونداسیون نیز از این میلگردها استفاده می‌شود. از دیگر استفاده‌ی میلگردهای نرمال می‌توان به صنایع فنر سازی اشاره کرد.

میلگرد بستر

میلگرد بستر یک المان یا عضو سازه ای است که از دو آرماتورموازی به طول ۳ متر تشکیل می شود. بنا‌بر دستورالعمل های اجرایی، فاصله عرضی میان دو میلگرد مذکور، بین ۵/۵، ۱۱ و ۱۵ سانتی متر متغیر خواهد بود. چندین مفتول عمودی یا زیگزاک نیز با فاصله ۱۶ اینچی از یکدیگر، بین دو آرماتورجوش داده شده اند. اتصال میلگرد بستر با استفاده از قلاب و گیره صورت می گیرد.

میلگرد کامپوزیتی (FRP)

میلگرد فایبرگلاس یا FRP محصولی کامپوزیتی است که جایگزین میلگرد فولادی شده و آسیب های ناشی از خوردگی میلگرد در محیط های خورنده و اسیدی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.  استفاده از میلگرد کامپوزیتی (FRP) (لینک به مقاله میلگرد کامپوزیت) بهترین گزینه برای تقویت بتن در مکان هایی است که بتن باید با میدان های الکتریکی و مغناطیسی در تماس باشد.

میلگرد کلاف

این محصول در دو دسته کلاف آجدار و ساده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. سایز میلگرد کلاف از میزان 5.5 تا 16 میلی متر می باشد که سایزهای 5.5 تا 8 با اصطلاح مفتول (وایر) در بازار شناخته می شوند. لازم به ذکر است که این محصول در کارخانجات حداکثر تا سایز 12 تولید گردیده و سایزهای بالاتر بعضا به صورت سفارشی می باشد

میلگرد  HSD

میلگردهای HSD نوعی از میلگردهای آجدار هستند که در فرآیند تولید آن ها تغییراتی اعمال می شود تا مقاومتشان به شدت افزایش یابد. در ساخت و تولید میلگردهای HSD از مقدار کمی کربن استفاده می شود از این رو این میلگردها برای جوشکاری مناسب هستند. به علاوه، میلگردهایHSD، دارای استحکام کششی بالا و قابلیت چکش خواری مناسبی هستند.

میلگرد زیگزاگ

میلگردهای زیگزاگ که در اصطلاح به آن خرپا هم گفته می شود نوعی اتصال از دو مدل میلگرد ساده و آجدار است که از طریق جوش یا قلاب به یکدیگر متصل می شوند. در این میلگرد، ۳ میلگرد آجدار در قسمت پاین و بالا قرار می گیرد و میلگردهای ساده که عموما از آنالیز A1 می باشند، در کنارهای میلگرد خرپا جای می گیرند. برای تولید میلگردهای زیگزاگ بهتر است از روش نورد گرم استفاده گردد. از این نوع میلگرد در ساخت انواع سقف استفاده می شود.

میلگرد ترانس

میلگردهای ترانس نسبت به سایر میلگردها دارای ظاهری کاملا متفاوت هستند، زیرا پس از تولید با عملیات پولیش، سطح صاف و صیقلی پیدا می کنند. این نوع میلگرد از مقاومت و سختی بالایی برخوردار است . شیوه پولیش زنی کیفیت میلگردهای ترانس را تعیین می کند. فرایند پولیش زنی به دو دسته تک پولیش و دو پولیش تقسیم بندی می شود.

میلگرد حرارتی

میلگرد حرارتی به عنوان یکی از اجزای سقف تیرچه و بلوک به شمار می رود که منجر به کاهش تنش‌های حرارتی وارده به بتن سقف می گردد. به میلگرد حرارتی، آرماتور جمع شدگی ، حرارت ، انقباض یا افت نیز گفته می گویند.

قیمت خرید میلگرد

نرخ میلگرد در ماه های اخیر تحت تأثیر نوسانات ارزی بخصوص دلار بوده و نسبت به سال گذشته با افزایش چند برابری همراه بوده است. البته این افزایش قیمت بر تمامی محصولات فولادی اثر یکسانی نداشته است و قیمت شمش در ماه اخیر روند نسبتا نزولی به خود گرفته است. نرخ میلگرد در بازار جهانی نیز با افزایش رو به بوده است و این امر نیز مزید بر نوسانات ارزی شده و نرخ میلگرد را با افزایش همراه ساخته است.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت روز انواع میلگرد کارخانه های مختلف اعم از میلگرد ظفربناب، میلگرد نیشابور و میلگرد تیکمه داش با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا به سایت آهن هایپر مراجعه نمایید.

0 دیدگاه دربارهٔ «انواع میلگرد;

دیدگاهتان را بنویسید