امتداد اعتراضات آمریکا بیانگر بیداری مردم است

[ad_1]

به گزارش روز جمعه پایگاه اطلاع‌رسانی ستاد حقوق بشر، علی باقری معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌ی قضاییه در دیدار فلیپ تیه بو، سفیر فرانسه در تهران، ضمن تأکید بر لزوم مسئولیت‌پذیری اروپایی‌ها در قبال تعهد به بخش‌های خصوصی و دولتی ایران، بر جدیّت دستگاه قضایی برای صیانت از حقوق فردی و جمعی ایرانیان در سراسر جهان تاکید کرد.
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به این که صیانت از کرامت انسانها و رعایت حقوق بشر مبنای تدوین سیاست‌ها و اتخاذ تدابیر و نیز اقدام‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های داخلی و خارجی است، اظهار داشت: «ریشه‌ی تقابل غربی‌ها با ملت ایران در طول ۴ دهه‌ی گذشته، باور و پایبندی استثناناپذیر ایران به حقوق ملتها و تلاش برای استیفای حقوق آنها است، در حالی که غربی‌ها تأمین منافع خود را بر هر چیزی از جمله حقوق ملتهای دیگر ترجیح می‌دهند».
باقری با اشاره به جنگها و تقابل‌های متنوع در منطقه طی چند دهه‌ی گذشته از جمله تقابل ملت عراق و صدام، ملت فلسطین و اشغالگران، ملت سوریه و تروریستها و ملت یمن و متجاوزان، افزود: «در تقابل میان دو جبهه‌ی ملتها از یکسو و دیکتاتورها و اشغالگران و تروریستها و متجاوزان از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران همواره در طرف ملتها قرار داشته، ولی متأسفانه غربی‌ها با حمایت و پشتیبانی سیاسی، اقتصادی، نظامی و اطلاعاتی در طرف مقابلِ ملتها قرار گرفته‌اند».
معاون امور بین‌الملل قوه‌ی قضاییه با اشاره به این که اروپایی‌ها طی دو جنگ جهانی بهای سنگینی را برای رهایی از سلطه‌ی نازیسم آلمانی و دستیابی به استقلال پرداخت کرده‌اند، تصریح کرد: «پیروی غیرمسئولانه‌ی اروپایی‌ها از سیاستهای زیاده‌خواهانه‌ی رژیم امریکا از جمله اعمال تحریم‌های غیرقانونی و ضدانسانی علیه ملت ایران، زنگ خطر بازگشت سلطه‌ی نازیسم، اما با نقاب امریکایی بر گستره‌ی اروپا را به صدا درآورده است».
وی با انتقاد از لغو یکطرفه‌ی قراردادهای شرکتهای اروپایی با طرفهای ایرانی گفت: «دستگاه قضایی قطعاً در قبال تضییع حقوق فردی و جمعی ملت ایران ساکت نخواهد بود و از اینرو برای استیفای حقوق شرکتهای ایرانی که به واسطه‌ی رفتار غیرقانونی طرفهای اروپایی تضییع شده است، از همه‌ ظرفیت‌های قانونی خود استفاده خواهد کرد».
باقری با انتقاد از حضور و فعالیت گروهک تروریستی منافقین در فرانسه، تصریح کرد: «تروریسم مانند “گاز سمی” است و لذا ایجاد کوچکترین منفذ برای تروریستها، همه را بدون استثنا خفه خواهد کرد».
دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اعتراض‌ شهروندان کشورهای غرب که در دوره‌ی اخیر از آمریکا آغاز شده است، گفت: «استمرار اعتراضات گسترده‌ مردمی در آمریکا و امتداد آن به کشورهای اروپایی از یکسو ضعف‌ها و کاستی‌های بنیادین تفکر لیبرالیسم در عرصه‌ی تأمین حقوق اساسی انسانها را نمایان کرد و از سوی دیگر آغاز دوره‌ای جدید در غرب را که دو ویژگی اصلی آن “بیداری توده‌های مردم” و “ناتوانی امپراطوری رسانه‌ای در اغوای مردم” است، اعلام کرد».

سفیر فرانسه: آماده‌ی استمرار گفتگوهای دوجانبه هستیم

سفیر فرانسه نیز با بیان این که پاریس به استقلال ایران و نقشی که این کشور در منطقه و جهان دارد، احترام می‌گذارد، گفت: از نقش ایران در مبارزه با تروریسم آگاهیم، از آن حمایت می‌کنیم و ما نیز مانند ایران معتقدیم تنها راه حل بحران سوریه، راه حل سیاسی است.
فیلیپ تیه بو با بیان این که آماده‌ی استمرار گفتگوهای دوجانبه هستیم، افزود: برای استقلال، احترام متقابل و نقش کشورها در تامین امنیت منطقه خود، ارزش بسیاری قائلیم و به نقش ایران در تامین ثبات خلیج فارس نیز ارج می‌نهیم.

وی خاطر نشان کرد: فرانسه اهمیت بالایی برای گفتگو با ایران قائل است و معتقدیم در گفتگوها باید نظر و موضع ایران نیز لحاظ شود.

[ad_2]

Source link