استاندار اردبیل: قلعه قهقهه مشگین‌شهر ساماندهی می‌شود

[ad_1]

اکبر بهنامجو روز یکشنبه در بازدید از این مکان تاریخی گفت: قلعه قهقهه از اماکن بسیار مهم تاریخی و منحصربفرد شمالغرب کشور است و حفظ و صیانت از این قلعه باید در اولویت کاری اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان قرار بگیرد.

او با اشاره به استقبال گسترده گردشگران از این مکان تاریخی اظهارداشت: هر چند در سال‌های اخیر اقدامات خوبی جهت مرمت و بازسازی این قلعه صورت گرفته اما این اقدامات کافی نیست.

وی افزود: بزودی با انجام طرح مطالعه این قلعه بهسازی جاده دسترسی و ایمن‌سازی مسیر صعود و ایجاد اماکن رفاهی و خدماتی از جمله اقدامات اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان خواهد بود.

قلعه قهقهه در ۸۵ کیلومتری شمال شرقی مشگین‌شهر، بر فراز تپه‌ای به ارتفاع ۳۰۰ متر از زمین‌های اطراف احداث شده است.

این قلعه تاریخی بین روستای کنچویه و قره‌آغاج قرار دارد و در سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۱۹۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بر اساس نظریه باستان‌شناسان بنای اولیه قلعه مربوط به دوره ساسانی می‌باشد که در زمان صفویه به عنوان زندان سیاسی از آن استفاده شده است.

از برجسته‌ترین زندانیان این قلعه می‌توان به شاه اسماعیل دوم پسر شاه طهماسب یکم اشاره کرد که به دلیل نافرمانی از دستورات پدر، دستگیر شد و ۱۹ سال از عمر خود را در این زندان مخوف سپری نمود و پس از مرگ پدر بر تخت قدرت نشست.

[ad_2]

Source link